Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 3 Setia
Tarikh : 5. Oktober. 2011
Masa : 3.10 petang – 3.40 petang (30 minit)
Bilangan Murid : 35 orang
Bidang pelajaran : Pengenalan bentuk 2 Dimensi
Objektif pembelajaran : Memahami dan menggunakan kosa kata berkaitan dengan bentuk 2 dimensi
H. Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
1. Mengenal bentuk 2 dimensi
2. Menyebut jenis-jenis bentuk 2 dimensi
3. Menulis nama bagi setiap bentuk 2 dimensi
Konsep : Bentuk 2 dimensi
1. Poligon
2. Bukan poligon
Bahan ABM : kertas berwarna dengan pelbagai bentuk 2 dimensi ,gam, gunting, kertas A4 Putih, kotak kasut, sehelai kertas,
Pengatahuan sedia ada :
Murid telah mengenali beberapa bentuk 2 dimensi melalui pengetahuan sedia ada mereka.
Nilai-nilai : bekerjasama
Kemahiran : mengenalpasti bentuk 2 dimensi
Fasa | Isi kandungan | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Nota | |
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | |||
Set induksi: Menghubungkait (3 minit) | · Mengimbas kembali topic yang terdahulu · Memperkenalkan bentuk 2 dimensi dengan menggunakan bahan di atas meja. Contoh kertas A4 | 1.Guru bertanya murid mengenai topic yang terdahulu dan membuat perbandingan bentuk 3 dimensi dan bentuk 2 dimensi. 2.Guru menunjukkan sebuah kotak kasut (bentuk 3 dimensi) dan sehelai kertas A4 (bentuk 2 dimensi) lalu bertanya kepada murid tentang ciri-ciri pada kotak kasut dan kertas A4 tersebut. 3. Guru meminta murid membanding dan membezakan ciri-ciri yang ada pada kedua-dua bahan . | Murid memberi respon: · Menyatakan ciri-ciri bagi kotak kasut(bentuk 3 dimensi) dan kertas A4(bentuk 2 dimensi) · Menyatakan perbezaan bagi kedua-dua bahan. | Teknik : · Penyoalan seluruh kelas berdasarkan bahan |
Menstruktur : Perkembangan (10 minit) | Penerangan jenis-jenis bagi bentuk 2 dimensi | 1.Guru meminta murid menyatakan bentuk 2 dimensi yang terdapat di dalam kelas. | Murid menyebut beberapa benda yang mempunyai bentuk 2 dimensi. | Teknik : Mengenalpasti bentuk 2 dimensi. |
Kemuncak (10 minit) | Menghasilkan gambar dari susunan bentuk-bentuk 2 dimensi yang terdiri daripada bentuk bulat, betuk segitiga, bentuk segiempat sama dan segiempat tepat (secara berkumpulan) | Guru meminta murid menyusun bentuk 2 dimensi menjadi sebuah gambar lain seperti:- | · Murid menghasilkan pelbagai gambar dari bentu-bentuk 2 dimensi yang disediakan oleh guru secara berkumpulan. | Teknik : Menyusun dan membina dari bahan yang diberikan dengan idea dan kreativiti masing-masing. |
Penutup (7 minit) | · Membuat pembentangan · Mengenal bentuk 2 dimensi yang terdiri daripada poligon dan bukan poligon · Latihan pengukuhan | 1.Guru meminta murid mempamerkan hasil yang telah siap. 2. guru menerangkan tetang bentu 2 dimensi iaitu poligon dan bukan poligon 3. Murid diberi latihan | · Murid mempamer dan membentangkan hasil mereka · Murid bertanya dan mendengar penerangan guru · Murid membuat latihan di dalam buku latihan. | Pembentangan wakil bagi setiap kumpulan. Pengukuhan |
Hasil kerja murid yang telah dikumpulkan berdasarkan aktiviti pengajaran di atas.:-
hasil kreativiti murid dari beberapa kumpulan yang terpilih.Murid menggabungkan bentuk 2 dimensi menjadi beberapa gambar yang menarik berdasarkan imaginasi murid-murid. |